verze pro tisk

Dluhy českých domácností rostou

17. květen 2010 Dluhy českých domácností rostou

Hospodářská situace většiny dnešních rodin rozhodně není růžová. Počty těch, kteří svými platy nedosáhnou průměrné mzdy, neustále rostou, ale zlepšení je v nedohlednu. Odborníci se shodují, že by se na lepší časy mohlo začít blýskat na konci roku a na počátku toho nového. Tohle je však pro mnohé domácnosti příliš daleko. Navíc je to jen odhad, nikdo vám nezaručí, že to tak určitě bude. Úvěry, hypotéky a jiné pravidelné měsíční splátky je ovšem potřeba platit. Proto jsou dluhy českých domácností v dnešní době tématem číslo jedna.

Reklama

Proč roste zadluženost českých domácností?

Je pravda, že zadluženost je ve většině případů dána příliš nízkými příjmy rodin. Zatímco jídlo člověk může omezit, nebo kupovat levnější potraviny, v případě hypotéky na bydlení a pravidelných měsíčních splátek za vodu, teplo, energii už je celé šetření mnohem komplikovanější. Pomoci může přefinancování nevýhodné hypotéky, v nejhorším případě prodej nemovitosti, která se k ní váže. Pomůže také lépe si propočítat příjmy a výdaje domácnosti. Mnohdy lidé utratí horentní sumy peněz za věci, které nepotřebují. Pokud podrobíte svou finanční situaci důkladné analýze, možná zjistíte, kolik peněz lze měsíčně ušetřit. Velké procento z dluhů českých domácností tvoří spotřebitelské úvěry. Je to dáno tím, že jsou poměrně snadno dostupné. Šetření se příliš nenosí, lidé si raději pořídí všechno hned, na splátky. Pokud však živitelé rodiny přijdou o práci či nastane jiná kolize (nemoc apod.), nastává problém.

Reklama

Jak si pomoci

Kamenem úrazu je také to, že většina českých domácností vůbec nespoří. Lidé nemají totiž z čeho. Žijí od výplaty k výplatě. Ovšem každá domácnost by se měla snažit vyšetřit měsíčně alespoň malou částku a tu za výhodných podmínek uložit v bance. Samozřejmostí by také mělo být mít pro špatné časy v zásobě našetřenou sumu, jež by zajišťovala alespoň po tři měsíce normální chod domácnosti. Našetřit si ale trojnásobek všech měsíčních výdajů je pro většinu dnešních rodin zhola nemožné.

Role finančního poradce

Z nejhoršího může pomoci finanční poradce, i když ani ten nedokáže zázraky. Pomůže však střízlivě zhodnotit situaci a navrhnout možná řešení. Může vám také pomoci zmenšit výdaje za hypotéky a úvěry třeba tím, že několik těchto dluhů vhodným přefinancováním spojí v jeden. Lze tak třeba snížit výši měsíční splátky, ušetřit na úrocích anebo třeba jen na poplatcích, které se u jednotlivých finančních ústavů liší.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!

[Nahoru ↑]


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Neschopnost splatit hypotéku

Neschopnost splatit hypotéku

Dostat se dnes do takové situace, že nemáte na splácení hypotéky, není nic těžkého. Počet takových domácností roste. I taková situace se dá řešit. Je však nutné začít s řešením včas. Jinak by vás mohlo nepříjemně překvapit, že o dům či byt, který jste si na hypotéku pořídili, přijdete. Banky nabízej…

Nebankovní hypotéky

Nebankovní hypotéky

Hypotéku si nemusíte pořídit jen u některé ze známých bank. Obrátit se můžete i na nebankovní společnosti. Podmínky vyřízení hypotéky mohou být pro klienta i výhodnější. Mnohdy představují nebankovní společnosti jedinou možnost, jak získat peníze třeba na nové bydlení.


Půjčka na OP

Půjčka na OP

Jednou z možností, jak si opatřit peníze snadno a rychle je půjčka na OP. Postačí vám jen jeden doklad totožnosti a peníze můžete mít na účtu takřka hned. Navíc celou záležitost vyřídíte pohodlně po intrenetu.

Půjčky bez příjmu

Půjčky bez příjmu

Půjčky bez příjmu jsou oblíbeným způsobem, jak si opatřit rychle a jednoduše hotovost. Minimum papírování, úspora času a pohodlnost - to jsou hlavní body, které je prezentují. Klient si však za toto musí připlatit, a to v podobě vyšších úroků.