verze pro tisk

Smlouva o půjčce: Pozor na promlčecí lhůty u půjčky

18. duben 2012 Smlouva o půjčce: Pozor na promlčecí lhůty u půjčky

Věřitelé, kteří poskytnou druhé osobě půjčku, mají často pocit, že se svých peněz budou moci bez problémů kdykoliv domoci. V některých případech tak tomu ale nemusí být, protože je zde stanovena tříletá promlčecí lhůta od vzniku dluhu.

Reklama

Tříletá promlčecí lhůta u půjčky

Typickým případem je situace, kdy věřitel uzavře s dlužníkem smlouvu o půjčce, v níž se dlužník zaváže splatit vypůjčené peníze ve chvíli, kdy jej věřitel vyzve k plnění. Věřitel má pocit, že o peníze může zažádat třeba i po deseti letech, jenže to nemusí být pravda. Běží zde totiž tříletá promlčecí lhůta. Otázky okolo této lhůty jsou dosti problematické, není jasně stanoveno, zda lhůta počíná běžet až od chvíle, kdy věřitel svého dlužníka vyzval k zaplacení, nebo už od chvíle, kdy dluh vznikl, tedy v době, kdy došlo k podpisu smlouvy o půjčce.

Zákon toto nedefinuje zcela přesně, dá se to však odvodit z judikatury Nejvyššího soudu který řešil konkrétní případ sporu dlužníka s věřitele, kde proběhla výzva až po uplynutí tříleté promlčecí lhůty. Zatímco soudy nižších instancí daly za pravdu věřiteli, Nejvyšší soud rozhodl, že zákonná tříletá promlčecí lhůta se počítá už od samotného vzniku dluhu, respektive dne, který následuje po podpisu smlouvy o půjčce. Zde je však samozřejmě na místě uvést, že se jedná pouze o půjčky, v nichž je výslovně stanoveno, že dlužníkem budou poskytnuté peníze vráceny po výzvě.

Shrnutí

Shrňme si tedy, že jakmile jako věřitel uzavřete smlouvu o půjčce s dlužníkem a uvedete, že peníze mají být navráceny po výzvě, pak si musíte hlídat onu tříletou promlčecí dobu, jinak můžete přijít o vaše právo na zpětné získání půjčených peněz. Jak je tedy patrné, ani věřitel nemá stoprocentní ochranu a je třeba být opatrný a důsledný.

Zdroj: www.finpujcky.cz

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!

[Nahoru ↑]


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Půjčky Provident: Rychlé půjčky online

Půjčky Provident: Rychlé půjčky online

Hledáte výhodnou půjčku bez skrytých poplatků? Potřebujete peníze právě teď? Provident chápe, že vaše výdaje, či nesplněné sny nepočkají. Podmínky smlouvy i administrativa půjčky byla maximálně zjednodušena. Žádost o vaši půjčku může být u Providentu

SMS půjčky na cokoliv

SMS půjčky na cokoliv

Zřejmě se již každý z nás v životě dostal do situace, kdy bylo potřeba malé finanční injekce a to klidně v podobě půjčky. Na našem trhu je v poslední době spousta poskytovatelů, kteří mají ve své nabídce mnoho druhů půjček.


Půjčky podvodníci

Půjčky podvodníci

V dnešní době se může zdát, že získat půjčku na cokoliv je tak snadné. Pravda, nabídek je spousta. Kdo neuspěje v bance, může se obrátit na nebankovní společnosti. Ovšem s tím, jak roste nabídka tohoto druhu služeb, roste i množství podvodníků, kteří si nekalým druhem podnikání přijdou na docela pěk…

Půjčky bez poplatku

Půjčky bez poplatku

Půjčky bez poplatku jsou určeny všem, kteří chtějí mít jistotu,že platit budou pouze v případě schválení úvěru. Mají však také i jiné výhody, např. neřeší záznam v registru dlužníků bankovních i nebankovních společností.