verze pro tisk

Neschopnost splatit hypotéku

18. květen 2010 Neschopnost splatit hypotéku

Ačkoli je velice těžké zjistit konkrétní údaje, pravdou zůstává, že počet domácností, které nemají dost peněz na běžný měsíční chod domácnosti, roste. S tím souvisí i to, že ti, kteří si pořídili své stávající bydlení díky hypotéce, zjišťují, že ji nemají z čeho splácet. A takovýchto rodin stále přibývá. Vzhledem k tomu, že pořídit si dnes bydlení bez zatížení nemovitosti hypotékou je téměř nemožné, dostává se tak do problémů velké procento lidí.

Reklama

Neplatičů je čím dál víc

Většina českých bankovních společností se shoduje, že počet neplatičů opravdu roste. S tím souvisí i to, že pokud si zrovna pořizujete bydlení a budete chtít nějaké peníze půjčit od banky, vyřízení hypotéky bude mnohem složitější. Jde zejména o odhadní ceny zastavovaných nemovitostí. Hypotéka je totiž úvěr dlouhodobý a účelový, jenž je zajištěn zastavením nemovitosti prostřednictvím příslušného práva, které banka na tuto nemovitost zřídí. Banky dnes z opatrnosti odhadují ceny zastavovaných nemovitostí v mnohem menších částkách, než je jejich skutečná prodejní cena. Je to logické, protože v současnosti poptávka po koupi jakékoli nemovitosti není příliš vysoká.

Neschopnost splatit hypotéku se dá řešit

Banky i finanční poradci se shodují na tom, že pokud klientovi nastanou potíže, jež by mohly znamenat, že nebude schopen hypotéku splácet včas, musí začít celý problém co nejrychleji řešit. Možností není mnoho, ale přece jen nějaké jsou. Jednou z nich je třeba restrukturalizace hypotéky. Tzn., že si klient prodlouží dobu její splatnosti a tím se mu sníží výše měsíčních splátek. Nevýhodou však je, že čím déle hypotéku splácíte, tím více vás to stojí. Mnohdy však jiná možnost není. Nejlépe je se už při vyřizování hypotéky pojistit pro případ neschopnosti hypotéku splácet. I když pro mnohé klienty může být získání tohoto pojištění spojeno s obtížemi.

Reklama

Nemusí to být tak zlé

Odborníci se shodují, že mnohem horší je situace v oblasti spotřebitelských úvěrů. Většinou k vyřizování hypotéky na bydlení lidé přistupují zodpovědně, protože v případě nesplácení jim jde o střechu nad hlavou. Proto se snaží vždy najít v rodinném rozpočtu finance tak, aby byla měsíční splátka uhrazena. Do krajnosti, tj. k propadnutí nemovitosti ve prospěch banky, to dojde jen ve výjimečných případech. Pravidlem číslo jedna proto opravdu zůstává řešit celou situaci včas. Banky vycházejí vstříc odkladem splátek, již zmíněnou restrukturalizací hypotéky atd. Takže možnosti jsou. V konečném případě lze ještě zastavenou nemovitost prodat a zbytek dlužné částky doplatit.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Než si pořídíte hypotéku

Než si pořídíte hypotéku

Potřebujete si půjčit peníze od banky, abyste si splnili svůj dávný sen o vlastním bydlení? Tento hypoteční úvěr nebo zkráceně hypotéka, se v drtivé většině poskytuje na delší čas. Zajišťuje se zástavním právem nemovitosti a pro její vyřízení.

Americká hypotéka

Americká hypotéka

Americká hypotéka představuje jednu z možností, jak si pořídit úvěr třeba na bydlení. Jejím největším přínosem je, že je neúčelová, tzn., že klient nemusí dokládat, na co peníze použije. Podmínkou však je držba nemovitosti a také doklad toho, že klient bude schopen hypotéku splácet.


Hypoteční banka a refinancování hypotéky

Hypoteční banka a refinancování hypotéky

Je mnoho důvodů, proč refinancovat nevýhodnou hypotéku. S žádostí o tento produkt se můžete obrátit i na Hypoteční banku. Pomůže vám přefinancovat nevýhodný úvěr, ušetřit peníze, nebo vytrhnout trn z paty, pokud jste se dostali do finančních potíží.

Výpočet hypotéky

Výpočet hypotéky

Nemusíte chodit do banky ani složitě hledat finančního poradce, abyste si spočítali, na kolik vás vyjde hypotéka. Výpočet hypotéky je totiž docela snadný. S hypoteční kalkulačkou to zvládne úplně každý.